Анжела Макеєва: Ірпінська громада мобілізувалася і почала надолужувати втрачене
12 May 15:17, 2025
Трохи більше трьох місяців тому, 29 січня, виконувати обов’язки Ірпінського міського голови почала секретар ради Анжела Макеєва. Це сталося після того, як суд відсторонив мера Ірпеня Олександра Маркушина від посади. Як минули ці сто днів для громади та працівників виконкому, чому звільнили низку чиновників, які проєкти вдалося реалізувати, а що із задуманого ще у процесі втілення, – читайте в інтерв’ю з Анжелою Макеєвою.
- Анжело, Ви стали в.о. міського голови у розпал політичної кризи в Ірпені. У Ваш бік лунало чимало критики і звинувачень. З якими думками приступали до виконання обов’язків мера? Чи не було якихось сумнівів?
Ви правильно сказали – на початку цього року наше місто переживало кризу. На мою думку, це був пік політичної кризи. Чому? Ірпінь зайшов у новий рік без прийнятого бюджету громади. Це сталося вперше в історії, такого ще ніколи не було! Станом на кінець січня робота комунальних підприємств і міських служб була паралізована, відбудова зупинилася, у нас зависли у повітрі десятки звернень про допомогу від військових частин і бригад. На якісь сумніви не було часу. Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» чітко каже, що у разі, якщо мер не може виконувати свою роботу, то саме секретар ради стає виконуючим обов’язки міського голови. Інших варіантів там не прописано. Тому я як законно обраний секретар Ірпінської міської ради робила те, що мала робити.

- Якими були Ваші перші кроки в ролі в.о. міського голови?
Звичайно, питанням №1 на той час був бюджет громади на 2025 рік. Тому перші кроки були саме у цьому напрямку. 4 лютого я підписала розпорядження про скликання виконкому та позачергової сесії на 6 лютого. 5 лютого відбулася погоджувальна рада голів фракцій та бюджетна комісія. Наступного дня ми прийняли бюджет. Все швидко і злагоджено. І місто запрацювало.
Наступним кроком стало залучення фінансування на один із найважливіших проєктів нашої громади – це відбудова приватного сектору на вулиці Багірова та Гостомельському шосе. Як ви знаєте, його почали ще у 2023 році і мали завершити минулого року, але цього не сталося, кілька місяців роботи просто стояли. Я звернулася до голови КОВА. Пояснила, що ми з бюджету громади виділяємо 60 мільйонів гривень, але цього недостатньо. Микола Калашник мене почув і ініціював виділення субвенції у розмірі 50 мільйонів на цей проєкт. 20 із них ми вже отримали, решту отримаємо, коли буде використана перша частина. Зараз роботи ідуть досить активно, щотижня відбуваються робочі наради з підрядниками. Робимо усе, щоб цього року люди, які втратили своє житло, заїхали в нові оселі.
Далі почалася підготовка до наступної сесії. Потрібно було розподілити вільні залишки коштів з минулого року. Зокрема для того, щоб виділити гроші з бюджету на підтримку ЗСУ. 25 лютого ми провели сесію і виділили відразу 68 мільйонів гривень нашим військовим. Ми прийняли рішення виділяти на ЗСУ не дрібними частинами протягом року, а однією великою, щоб закупити хлопцям необхідне обладнання. Це якщо дуже коротко про перші кроки.

- Але, крім цього, ви ухвалили чимало кадрових рішень. Були відсторонені начальники деяких відділів виконкому, а на їхні місця призначені нові люди. Наприклад, змінилися начальники юридичного, архітектурного, земельного відділів, а також КП «Ірпіньводоканал» та КП «Теплоенергопостач». Чому Ви прийняли такі рішення?
Щоб робота виконкому була злагоджена і ефективна, працівники відділів і управлінь мають якісно робити свою роботу. У кожного є свій функціонал, свої першочергові обов’язки, які треба виконувати. До роботи усіх без винятку працівників, яких було відсторонено, були серйозні питання. Наприклад, до начальниці земельного відділу – чому за цілий рік не була розроблена нова нормативна грошова оцінка земель громади, хоча договір з виконавцем був підписаний ще навесні 2024 року? До в.о. начальника відділу архітектури – чому він видав містобудівні умови на земельні ділянки, цільове призначення яких, не відповідало меті забудови? А це серйозне порушення. І так далі…
Тому, так, я ухвалила ряд кадрових рішень. Їх було не багато. З багатьма людьми поговорили, знайшли спільну мову, домовилися працювати разом на гарний результат для громади. І ми його уже бачимо. Особливо, що стосується наших комунальних підприємств «Ірпіньводоканал» та «Теплоенергопостач». Нові керівники за місяць зробили те, що не робилося кілька років поспіль. Ірпіньводоканал уже активно веде перемовини з КП «Бучасервіс» щодо вирішення майнових питань та питання каналізаційних стоків з Бучі. Ви ж знаєте, що вже більше півтора року Ірпінь платить Києву за стоки бучанців? Тільки тому, що ніхто не займався цим питанням, а у мера було якесь своє бачення цієї ситуації. Те саме стосується Теплоенергопостачу. Підприємство заборгувало газопостачальній компанії 46 мільйонів гривень. Йдуть суди. І лише зараз новий керівник запропонував укласти мирову угоду і виплачувати цей борг рівними частинами протягом трьох років. Розумієте, люди працюють, а не займаються політичними інтригами за чиїмись вказівками. От і все.
- А як щодо відсторонення керівників ветеранського напрямку? З цього приводу в громаді розгорівся гучний скандал.
Відразу хочу наголосити, що я з великою повагою ставлюся до всіх наших захисників і ветеранів. Вже неодноразово говорила і повторю ще раз: ветеранський напрямок у нашій громаді має результативно працювати для ветеранів, а не для піару чи підтримки окремих чиновників. Всі ми були свідками, як на публічних сторінках ветеранського напрямку неодноразово з’являлися публікації на суто політичні теми з неоднозначними закликами. Водночас помітних позитивних змін саме по ветеранській політиці у громаді не було. Хочу наголосити, що начальник управління з питань ветеранської політики Віталій Кожокарь та директор Ірпінського центру «Ветеранський простір» Володимир Пархонюк – не звільнені, вони лише тимчасово відсторонені на час службового розслідування.
Я дуже вірю, що ми знайдемо спільну мову і досягнемо взаєморозуміння, а ветеранські структури нашої громади працюватимуть тільки для того, для чого вони були створені – для допомоги ветеранам, військовим і родинам загиблих воїнів.
Ми провели вже дві зустрічі з ветеранами та родинами загиблих. Перша пройшла дуже бурхливо та емоційно. Друга – уже спокійніше і конструктивніше. Я представила військовим та громаді тимчасово виконуючу обов’язки начальниці управління з питань ветеранської політики Людмилу Руденко –волонтерку, психологиню, керівницю благодійного фонду «Стійка нація». У ветеранському напрямку Людмила дуже добре орієнтується, бо допомогла вже не одному учаснику бойових дій. Її чоловік зараз захищає Україну на фронті, а сама Людмила не покидала Ірпінь у лютому-березні 2022-го – готувала їжу, допомагала місцевим і військовим. Тому я думаю, що її досвідом і знаннями ми дуже добре підсилимо цей напрямок у громаді.

- А як, до речі, відреагував на всі ці кадрові зміни колектив виконкому? Та й загалом на те, що Ви почали виконувати обов’язки мера?
Відреагували всі природньо. Наближені до Олександра Маркушина люди різко «захворіли», взяли лікарняні. Це було очікувано і зрозуміло. Але таких людей було одиниці. Решта колективу, як на мене, відреагували спокійно. Ви знаєте, за рік люди дуже втомилися від скандалів, політичних інтриг, маніпуляцій, пліток. Ви не уявляєте, яке було напруження в колективі протягом 2024 року. Особливо після того, як почали оприлюднювати заробітні плати кожного. Коли побачили премії головних спеціалістів у 100-120 тисяч гривень! Люди дізналися, що їхні колеги, які виконують таку ж роботу, але наближені до мера, отримують удвічі чи утричі більше. Тому, коли ми нарешті врегулювали це питання і у березні прийняли на сесії рішення про нові умови оплати праці, зокрема, встановили чітке обмеження на нарахування премій, то напруження в колективі відчутно спало.
Перед нами стояло завдання зробити так, щоб зарплата працівникам виконкому нараховувалася справедливо відносно посади та рівня відповідальності. Бо не може підлеглий, наприклад, головний спеціаліст відділу, регулярно отримувати вищу зарплату, ніж керівник – начальник відділу чи, навіть, заступник мера. Звичайно, будуть винятки, бо іноді виплачуємо працівникам належні їм матеріальну допомогу, оздоровчі, лікарняні. Але це вже будуть поодинокі випадки, а не системність, як було у 2023-24 роках. Я абсолютно підтримую те, що працівники виконкому мають отримувати гідну оплату праці, але ми виплачуємо ці зарплати з бюджету громади, тому вони мають бути не захмарними, а ринковими, врівноваженими і справедливими.
- Над чим працюєте зараз? На реалізацію яких проєктів у громаді можна чекати найближчим часом?
Першочергово, звісно, працюємо над відбудовою. Про будівництво нових будинків на вулиці Багірова та Гостомельському шосе я вже розповідала. Гроші на це є, тому працюємо. Також чекаємо на повернення субвенцій з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, які минулого року не були використані. Щойно отримаємо кошти, будемо підганяти підрядників. Маємо ще багато будинків, які потребують реконструкції чи повної відбудови. На жаль, відновити все, що було зруйноване, за кошти з бюджету громади ми не можемо, на це не вистачить бюджету й десяти громад. Тому поступово розробляємо проєкти і подаємо їх на різні державні та міжнародні програми. Стукаємо в усі двері. І уже маємо певні результати – отримуємо кошти з обласного бюджету на ремонт ще восьми пошкоджених багатоквартирних будинків.
На останній сесії прийняли 50 мільйонів державної субвенції на реконструкцію гімназії «Освіта». Ще 14,9 мільйонів гривень на це виділили з місцевого бюджету. Проєкт готовий, зараз триває тендер. Думаю, у червні вже почнемо будівельні роботи. Також уже виділили перші кошти на облаштування військового сектору на кладовищі – 6 мільйонів гривень. Ще маємо 11,4 мільйони субвенції на капітальний ремонт приміщення управління праці і соцзахисту на вулиці Дем’яна Попова. Після оновлення будівлі там має працювати єдиний Центр соціальних послуг, де люди зможуть отримати усі соцпослуги в одному місці, не бігаючи кабінетами.
У березні ми нарешті створили комунальне підприємство «Центр надання соціальних послуг». Раніше у нашій громаді ніколи не було надавача соціальних послуг. Ми мали лише територіальний центр, у якому була соцпослуга для людей похилого віку та осіб з інвалідністю від 18 років. Тепер ми зможемо охопити всіх, хто цього потребує. До речі, буде послуга денного догляду для дітей з інвалідністю – батьки чи опікуни матимуть 4 години на день, поки з дітьми будуть вихователі. Зараз у клубі «Дивосвіт» робимо ремонт, саме там і буде надаватися така послуга.
Окремо працюємо над будівництвом КНС в мікрорайоні «Синергія». Це питання тягнеться вже дуже давно. Підприємці ще рік тому придбали дороговартісне устаткування для будівництва каналізаційної станції, міськрада минулого року мала розробити проєкт. Але міський голова чомусь відклав це у довгу шухляду. Зараз активізуємо роботи, виділили кошти на проєктування. Ставимо перед собою завдання – цього року маємо почати будувати цю КНС і раз і на завжди вирішити проблему смороду для того мікрорайону.
Завдань на цей рік дуже багато. Можу ще дуже довго розказувати.

- Як думаєте, чи вдасться зробити все, що запланували?
Ну дивіться, три місяці як виконком і міськрада працюють злагоджено і чітко. Проходять наради, комісії, засідання виконкомів і сесій. Працює бюджет. Приймаємо субвенції від області і держави і зі свого боку виділяємо гроші на потреби міста. Розробляємо проєкти, проводимо тендери. Я дуже задоволена, як зараз працюють наші відділи й управління виконкому – у них вкрай багато завдань, але вони дуже добре справляються. Активізувалися наші комунальні підприємства, почали вирішувати питання, які стояли на місці роками. Налагоджений тісний діалог між управлінською командою, виконкомом і депутатським корпусом. А без цього нормальної роботи громади ніколи не буде! Три місяці без інтриг, скандалів, маніпуляцій і закулісних ігор. Розумієте, Ірпінська громада мобілізувалася і почала надолужувати втрачене. Якщо ніхто не вставлятиме палки в колеса, то, я вірю, такими темпами, ми зможемо реалізувати дуже багато корисних і потрібних нашій громаді проєктів.
Знаю, що багато містян не розуміють, що відбувається. Дехто обурений – це теж нормально. Адже розібратися в ситуації складно. Але я прошу виважено ставитися до всієї інформації, яка до вас надходить. Якщо маєте питання до мене, приходьте на особистий прийом громадян. Проводжу його щосереди з 9:00 до 12:00. Буду рада поспілкуватися з кожним.
Розмову вела Юлія Осінська