Харків, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Полтава, Кивий Ріг. Загалом, представники 13 міст з різних регіонів України приїхали до Ірпеня, аби перейняти досвід відновлення житла та критичної інфраструктури після бойових дій на території Київщини. Цей візит відбувся в межах проєкту «Навчальна мережа міст», який реалізовує Асоціація міст України за фінансування німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ)
Максим Терлецький, керівник КП «Інститут міста» (Львів):
«Цікавий досвід у Бучі й Ірпені, пов’язаний з відновленням. Є масштабні проєкти. У колег виникало питання і по відбудові приватного житла. Юридичні питання, як саме вони тут вирішувалися, на чому фокусувалася громада».
Про відновлення Ірпеня розповів колегам перший заступник Ірпінського міського голови Андрій Кравчук. Гості цікавилися, зокрема, як відбудовується один із найбільш зруйнованих мікрорайонів – приватний сектор на вулиці Багірова. Як оновлювали мережі водопостачання, теплопостачання. Де брали на будівництво гроші і скільки будинків вдалося відбудувати.
Андрій Кравчук, перший заступник Ірпінського міського голови:
«Це спільна програма Ірпінської міської ради та Київської обласної військової адміністрації. Більшість коштів дає Київська обласна адміністрація на реалізацію цієї програми. Тут іде відбудова з нуля 42 приватних будинків, 38 приватних будинків вже капітально відремонтовано».
Побувала делегація і на Ірпіньводоканалі. Ні для кого не було новиною, що цей об’єкт критичної інфраструктури був весь зруйнований. І що ірпінцям довелося повністю відновлювати його роботу.
Андрій Кравчук, перший заступник Ірпінського міського голови:
«Зараз, дякуючи і благодійникам, і фондам, і бюджету техніку отримуємо до цих пір і за різними програмами. Купляємо, щоб комунальне підприємство якісно виконувало свою функцію».
Гості розпитували і про модернізацію підприємства, і про якість води, і про людські та фінансові ресурси.
Поліна Морашевська, начальниця відділу екології та природних ресурсів Житомирської міської ради:
«Ми сьогодні були у Бучі й Ірпені. І ми розуміємо, що основний удар взяв на себе водоканал ірпінський. Тому для нас цікаво, як люди виходили із цієї кризової ситуації. Ми розуміємо, що це дуже потужна робота».
Сергій Малявко, директор КП «Чернігівводоканал»:
«Будувався ж водогін з Києва до Ірпеня. Чи він використовується зараз, чи ні?».
Перший заступник директора Ірпіньводоканалу Костянтин Чекригін розповів, що київська вода дуже виручала у критичних ситуаціях. Коли були системні перебої з електроенергію і резервуари не встигали наповнюватися водою. Зараз водоканал подає споживачам місцеву воду зі свердловин. Практика подачі води саме зі свердловин особливо зацікавила керівника із Запоріжжя.
Віктор Гординський, заступник Запорізького міського голови:
«Ми побачили, що на території вашої громади застосовується практика використання свердловин. Ми це питання також розглядали, але у нас багато гранітних грунтів і тому це трохи ускладнює, але досвід ми можемо цей взяти і тримати його в запасі про всяк випадок, коли це може за стосуватися»
Досвід Ірпеня у відновленні міста учасники зустрічі повезуть у свої громади.