Ірпінська міськрада присвоїла Центральній бібліотеці міста ім’я Максима Рильського

photoeditorsdk-export - 2020-03-19T105513.895

Центральній бібліотеці Ірпеня присвоїли ім’я класика української літератури, видатного поета, перекладача і вченого Максима Рильського. Таке рішення було прийняте сьогодні, у 125-ту річницю з дня його народження, на сесії Ірпінської міської ради. Ініціаторами цього кроку стали перший заступник міського голови Олександр Маркушин та голова Інвестиційної ради Ірпеня Володимир Карплюк.

Життя і творчість Максима Рильського були тісно пов’язані з Ірпенем — тут він прожив багато років.

Одна з перших згадок про Ірпінь з’явилась у творчості поета у 1929 році — задовго до того, як він оселився в місті. Тоді сім’я Рильських щоліта винаймала в Ірпені дачу для відпочинку.

У 1936 році завдяки, зокрема, й зусиллям Максима Рильського Ірпінь став «літературною столицею» України — на базі колишньої дачі підприємця Чоколова був створений Будинок творчості письменників.

Рильський із родиною жив і працював тут усю теплу частину року.

Біля Будинку творчості досі зберігся сад, де ростуть дерева, які Максим Рильський саджав разом із Володимиром Сосюрою. 

Поет присвятив Ірпеню багато поетичних рядків і цілих творів. Він дуже любив ірпінську природу, пройшов пішки берегом ріки Ірпінь від її витоків до того місця, де вона впадає в Дніпро.

У 1938 році Рильський придбав в Ірпені будинок на вулиці Центральній і оселився в ньо­му з дружиною й синами. Згодом тут народилися його онуки. У їхньому домі гостювали Володимир Сосюра, Андрій Малишко, Остап Вишня, Юрій Яновський, Юрій Смолич, Михайло Вериківський і багато інших видатних діячів української літератури й мистецт­ва.

За свідченням сучасників, в Ірпені поет прожив щасливі роки, на цей період припадає розквіт його творчості, написання багатьох творів, які стали класикою української літератури. Саме в Ірпені з-під пера Рильського вийшли найкращі зразки глибокої лірики.

Під час Другої світової війни ро­дина Рильських була в евакуації, але в 1944 році повернулася в Ірпінь.

Максим Рильський допомагав і іншим знаним літераторам оселитися в улюбленому місті. Зокрема, він надав фінансову дотацію поету й перекладачу Григо­рію Кочуру на придбання будинку в Ірпені, а також домігся ірпінської прописки для поета й перекладача Дмитра Паламарчука.

У 1951 році родина Рильських через хворобу дружини поета переїхала в більш комфортабельну оселю на узліссі Голосіївського парку в Києві. Але Ірпінь він згадував до кі­нця життя.

У 2017 році в Ірпені біля Будинку творчості, заснованого Максимом Рильським, був створений Парк письменників. Наступного року була видана колективна поетична збірка «Римований Ірпінь», до якої увійшли сім творів Рильського, присвячених нашому місту.