Храм Архистратига Михаїла у Михайлівці-Рубежівці потребує допомоги (відео)
03 Dec 15:42, 2024
Юрій Мельничук, член Національної спілки краєзнавців України:
«Сталася така подія- наша ікона Святої Трійці замироточила. Вона, так само, як і наша церква, наша віра, наші люди зазнала таких страждань, у вогні не згоріла і змогла зайняти чільне місце у нашому храмі і показати силу святого духа».
Це храм Архистратига Михаїла у Михайлівці-Рубежівці. Один із найбільших дерев’яних храмів в Україні, який зберігся за сотню років. Тут майже кожна ікона зберігає сліди часу і молитов багатьох поколінь. І кожен куточок дихає історією. Святиня побудована на землі, що належала видатному церковного діячеві та просвітителю, митрополиту Петру Могилі. Деякий час він жив у Михайлівці-Рубежівці.
о. Володимир, настоятель храму Архистратига Михаїла ПЦУ с. Михайлівка-Рубежівка:
«Цю ікону подарував далекий родич Петра Могили митрополит Нестор Алтенський. Він був у нашому храмі у 1998 році під час канонізації святителя Петра Могили, і маємо таку гарну ікону».
Наступного року храм відзначатиме 120-ліття. За цей час він багато чого пережив. Особливо познущалися над церквою у радянські часи. Найперше варвари знесли величні куполи.
о. Володимир, настоятель храму Архистратига Михаїла ПЦУ с. Михайлівка-Рубежівка:
«Розказували люди, що хотіли й храм зруйнувати. Приїхали бульдозером, але наші бабульки прийшли з палицями і тих бульдозеристів вигнали і так храм відстояли».
Тоді будівлю вдалося відстояти, але її перетворили в клуб. Тепер сюди приходять бабусі, які в молодості проводили тут вечірки і дивилися кіно.
о. Володимир, настоятель храму Архистратига Михаїла ПЦУ с. Михайлівка-Рубежівка:
«Кажуть, були молоді, танцювали тут, є ті, хто тут розписувалися, кажуть, так, як це був клуб, ми тут розписалися, чи потрібно нам тепер вінчатися?
– І що ви їм кажете?
— Кажу, що потрібно.
Будівля знову стала храмом у 90-их роках минулого століття.
о. Володимир, настоятель храму Архистратига Михаїла ПЦУ с. Михайлівка-Рубежівка:
«Він був під московським патріархатом. Два роки тому громада прийняла рішення перейти у православну церкву України. І вже тут два роки як ми прославляємо Бога рідною українською мовою».
Поки церква була під московським патріархатом її жодного разу капітально не ремонтували. Стеля постійно протікала і дерев’яні стіни поступово підгнивали. Добре видно як шматками відвалюються старовинні розписи, зроблені колись прямо по дереву. Настоятель отець Володимир каже, храм і його реліквії треба рятувати.
о. Володимир, настоятель храму Архистратига Михаїла ПЦУ с. Михайлівка-Рубежівка:
«Треба спасати нашу єдину церкву у нашому селі. Село у нас немаленьке. У нас 5 тисяч жителів. Михайлівка — Рубежівка і Забуччя. Дуже багато людей. У них є духовна потреба прийти, помолитися і ми повинні забезпечити їм цю духовну потребу».
Багато чого треба зробити, але у першу чергу потрібно поремонтувати дах і встановити центральний купол, розповідає настоятель. Він веде нас нагору старими дерев’яними сходами, і показує автентичну дзвіницю, яка дивом збереглася. Дзвонами, які тут є, управляють вже по- сучасному. Вони запрограмовані на різні мелодії і запускають їх у роботу з телефона. Так що дзвонаря вже й не треба.
— Скоро й священника не треба буде?
— Священника треба буде весь час. Телефон гріхи не відпустить.
Із дзвіниці добре видно й заржавілі та облущені куполи.
о. Володимир, настоятель храму Архистратига Михаїла ПЦУ с. Михайлівка-Рубежівка:
«Де стоїть ось цей купол, має бути центральний великий купол, такий, який був у старовину. Яким його робили-0027+ І повністю весь цей дах треба на лише зняти але й перекласти. Треба так зробити, щоб знов було на 120 років».
Отакою хочуть бачити віряни свою Церкву після реконструкції.
А тим часом Храм Архистратига Михаїла у Михайлівці-Рубежівці завжди відкритий для тих, хто шукає душевного спокою і натхнення.
Надія Дроган, журналістка:
«Ви чуєте, як грають ті дзвони, які ми щойно дивилися? Це вони. Отець Володимир увімкнув програму на своєму смартфоні, і ось вам — музика храму».