Телепорт у минуле: в ірпінському музеї відкрилася етновиставка (відео)
26 Aug 16:53, 2024
Ночви із яблуками, дерев’яні лави, запашна випічка на столі. А довкола – краєвиди українського села. Так жили наші діди й прадіди 100 й 200 років тому. Втім, телепортуватися в минуле можна й сьогодні. В Ірпінському історико-краєзнавчому музеї відкрилася виставка картин «Молитва маминої стріхи».
Євгенія Антонюк, начальниця відділу культури, національностей та релігій ІМР:
«На жаль, ми вже не часто можемо зустріти це чи побачити. Але якщо наші наступні покоління хоча б раз доторкнуться до своїх традицій і спадщини, це і буде наша мета. Наша мета буде досягнута, тому що вони це не просто побачать десь на фотографіях чи картинках, а вони вберуть у себе енергетику».
В експозиції представлено понад 10 картин і кожна розповідає свою історію. Це не просто малюнки в рамах, а композиції, у яких усе продумано до найменших дрібничок.
Автор – заслужений художник України Юрій Камишний.
Юрій Камишний, заслужений художник України:
«Бабусин відбиток, тут вона, бачите, намастила. І капці, і сіно, вічне сіно. Від нього не позбудешся в сільській хаті. І збитий поріг, як доля з подряпинами, з усіма бідами. От я чого люблю село? Бо там люди простіші, більше повітря, більше лісу, більше води».
І все це – у роботах митця. Доповнюють картини художника вишиті рушники, глеки, веретено, розкидане сіно попід лавами.
Таке занурення в етно-атмосферу організував заступник начальника відділу культури Ірпінської міськради Віталій Коваленко. Багато колоритних предметів побуту наших предків – із його особистої колекції.
Віталій Коваленко, заступник начальниці відділу культури, національностей та релігій ІМР:
«Ми хотіли подати ці картини не просто розвісивши, а скомпонувати їх з тими автентичними речами української етнографії, тому що все це пов’язане між собою. Тут є речі з моєї особистої колекції. Є речі з особистої колекції Юри Камишного. Обрядові хліби з Полтавської, Чернігівської, Київської, Сумської області».
Виставку «Молитва маминої стріхи» відкрили до Дня Незалежності України. Справжньою родзинкою заходу стали виступи народного аматорського фольклорного гурту «Берегиня» із Рівненщини.
Інна Величко, етнологиня:
«Знаєте, я була на багатьох виставках, і пана Юрія в тому числі. Але сьогоднішня виставка, можна сказати, це – найкраща виставка, яку я взагалі бачила. Настільки вона продумана від дрібничок до змісту пісні».
Олександра Страдецька, журналістка:
«Тож, дорогі гості та мешканці Ірпеня, щоб побувати в гостях у наших предків та доторкнутися до багатої історії українського народу – завітайте в Ірпінський історико-краєзнавчий музей. Виставка триватиме до 14 вересня».