В Ірпені пройшов форум, присвячений правам дітей під час війни (відео)
02 Jun 19:01, 2025
Ангеліна Дордюк, начальниця служби у справах дітей та сім’ї ІМР:
«Понад 3,5 мільйони українських дітей постраждали від повномасштабного вторгнення, понад 500 тисяч українських дітей – у статусі тимчасових переселенців і кожна п’ята дитина потребує спеціалізованої психологічної підтримки».
А ще — близько 20 тисяч українських дітей є незаконно депортованими в росію. Таку сумну статистику озвучили на форумі, присвяченому правам дітей, що пройшов в Ірпені. У ньому взяли участь представники державної влади, громадських організацій, чиновники, експерти. Говорили про виклики, які стоять перед дорослими у забезпеченні гідного дитинства українським дітям під час війни. Зокрема, підняли одну з найболючіших тем – примусова депортація та зросійщення.
Онисія Синюк, правова аналітикиня центру прав людини «ZMINA»:
«Зараз, на жаль, на окупованих територіях, росія побудувала повністю систему, яка забезпечує перетворення українських дітей на росіян за власною ідентичністю. Тому нам потрібно говорити, в тому числі, і про ті орієнтовно мільйон шістсот тисяч дітей, які знаходяться на окупованих територіях і вони знаходяться і під ризиком депортації, і переміщення, і під постійною індоктринацією та мілатаризацією».
Особливим викликом сьогодні є освіта дітей та молоді. На жаль, постійні тривоги, а відтак відсутність уроків, стрес у дітей, а також онлайн-навчання негативно впливають на якість освіти.
Олег Немчінов, Міністр Кабінету Міністрів України:
«Ми бачимо, що онлайн навчання — це не вихід для того, щоби здобути якісну освіту. Це короткотермінові речі, які можуть нам дати відповіді на якісь питання, але зараз, коли ми проводимо зрізи знань, ми розуміємо, що на жаль, рівень достатньо серйозно впав. Там, де ми мали можливість відновити офлайн-навчання, це стосується передусім прифронтових територій і таких великих міст, як Харків, Запоріжжя, де повітряні тривоги тривають днями, то ми бачимо, наскільки відрізняється якість навчання у підземних школах, ніж там, де є онлайн».
Окрему панель форуму присвятили ментальному здоров’ю дітей. Фахівці наголосили, що не лише війна може негативно впливати на психологічний стан дитини. Тому дорослим слід звертати увагу й на інші аспекти.
Кирило Невдоха, голова Національного офісу дітей та молоді «ДійМО» при Міністерстві соціальної політики:
«Впливає також підлітковий вік, тобто зміна тіла, свідомості, сприйняття. Впливає зміна місця проживання, впливає те, що ти постійно в онлайні вчишся, впливає те саме НМТ, де протягом чотирьох годин тобі треба скласти чотири предмети. Багато факторів впливає, але, якщо, я переконаний, є надійні дорослі поруч, які є дійсно безпечними для дитини, то все можна надолужити».
Ангеліна Дордюк, начальниця Служби у справах дітей та сім’ї Ірпінської міськради:
«Потрібно проводити по максимуму інформаційні кампанії для батьків, тому що дорослі мають знати, що замкнутість дитини, чи агресія підлітка – це не про характер, це – крик про допомогу. І от ми як державні службовці, наш обов’язок забезпечити в громадах ресурс, тому що, на жаль, навіть сьогодні не у всіх громадах є достатня кількість дитячих дитячих психологів».
Окрему увагу приділили ролі медіа у висвітленні проблем дитинства. Обговорити цю тему до Ірпеня приїхав відомий телеведучий Олексій Суханов.
Олексій Суханов, ведучий ток-шоу «Говорить Україна»:
«Я казав завжди, що телебачення — не має іти за натовпом, за глядачем. Телебачення має до себе якось дотягувати глядача. Це має бути хедлайнерство, а не засіб для розваги глядача. Російське телебачення, так зване, обрало другий шлях. Ми бачимо, до чого це призвело. Тут в Україні я це завжди казав. «А ось це база, це база», «А давайте бійку у студії!». Я кажу: не буде бійок в студії».
Також форум в Ірпені став майданчиком для обговорення проблеми вербування підлітків російськими спецслужбами. Експерти наголошують, слід уважно стежити за змінами у поведінці дитини, адже це може стати першою ознакою небезпечних зв’язків.
Оксана Нечитайло, депутатка Ірпінської міської ради:
«Це дитина, яка ізольована, яка замикається в собі, яка шукає комунікацію в інших ресурсах – не відкритих, незрозумілих для нас із вами. І саме така дитина має досить високі ризики бути завербованою. Тому у нас з вами єдиний шлях, і він не лише про батьків, але й про громаду, про кожного з нас. Це дати дитині зрозуміти, що вона може бути почута, її обов’язково підтримають, їй допоможуть».
Ініціював та організував форум, присвячений правам дітей Молодіжний парламент Ірпеня.
Марина Латогуз, президентка Молодіжного парламенту Ірпеня:
«Ні для кого не секрет, що молодь України перебуває сьогодні у дуже складних умовах. Те саме навчання, постійні тривоги, постійні невідомі наслідки: що буде далі? Постійні питання в голові виникають, і ти просто елементарно не знаєш чи буде завтра, і що буде завтра. Тому даний захід сьогодні саме про це – про відповіді на питання, про шляхи вирішення, і про допомогу, яка насправді є і її можна знайти саме тут».
Провели форум за підтримки Благодійного фонду Олександра Пащинського, громадської організації «UA Experts» та Ірпінської міської ради.
Анжела Макеєва, в.о. Ірпінського міського голови:
«Сьогодні один із спікерів казав про те, що ми відбудовуємо Україну, але багато хто думає, що відбудова – це будинки, школи, садочки. А насправді в першу чергу відбудова – це ментальне здоров’я наших дітей. Ми повинні розуміти, для кого ми відбудовуємо нашу країну. Тому задача нашої громади і всієї країни — робити такі ініціативи, проводити такі форуми, і говорити про найголовніше».