В Ірпені триває виставка колажів Олександра Лисенка (відео)
03 Apr 13:39, 2024
«От бабусю я намалював, потім почав вирізати ось пейзаж із журналу, тут зробив фактуру методом нашарування».
Заслужений художник України Олександр Лисенко розповідає як створює свої колажі. Майже два десятки власних робіт митець представив на особистій виставці в Ірпінській міській бібліотеці. Назвав її «Передчуття».
Олександр Лисенко, Заслужений художник України:
«Ще до війни я почав щось підсвідомо, у мене в Харкові залишились роботи такі чорно-білі, де я почав розривати обличчя, людей, кісь чорні смуги почали з’являтися. Я, мабуть, щось передчував. Тому і назвав цю виставку «Передчуття».
Родом Олександр Лисенко із Сумщини, але багато років проживав у Харкові. Після початку повномасштабної війни разом із дружиною переїхав в Ірпінь, де жив один із його синів. Але зараз обоє синів – на фронті.
Раніше художник писав тільки олією, та в Ірпені захопився колажами. Каже, саме у них можна вмістити багато сенсів і символів.
Олександр Лисенко, Заслужений художник України:
«Тут, в колажі, багато-багато понять можна відтворити. От портрет бабусі з нашого села я намалював. Потім, коли почалася війна, я фотографії різні, або матеріали, які надсилали, беру і починаю обклеювати її різними поняттями. Що і війна, і вона не розуміє, де її хата…Тут багато з’являється символів. Головне навчитись мислити, створювати, а для цього треба по-іншому дивитися на світ і відтворювати те, що ти відчуваєш сам».
На виготовлення такого колажу іде від одного до двох тижнів. Для його створення художник використовує як власні малюнки, так і зображення із газет та журналів.
Лариса, мешканка Ірпеня, відвідувачка виставки:
«Це настільки дійсно глибокі витвори мистецтва, що я по-іншому на них подивилась і я тепер розумію, наскільки там глибина, те, про що художник говорив – він мріє, щоб кожен бачив своє».
Тамара Буренко, депутатка Ірпінської міської ради:
«Головне, щоби людей наштовхувати на роздуми. Ми живемо сьогодні, зараз, але ми маємо думати про майбутнє. І от я дякую пану Олександру за те, що він нас переміщує в інший вимір, щоб ми думали про сьогодення і про майбутнє, краще наше майбутнє».
Окрім колажів, на виставці Олександра Лисенка можна ознайомитися з картинами художника, які залишилися у харківській майстерні або ж зберігаються у музеях та приватних колекціях. Для цього митець намалював акрилом їх зменшені копії.
Але ось полотно «Коти» – оригінал. Картина зберігалася у квартирі сина в Ірпені та отримала пошкодження під час обстрілів, як і саме житло.
Ангеліна Лисенко, дружина художника Олександра Лисенка:
«І нема нічого святого для них: що от зараз в Харкові робиться, що в Ірпені і в іншому будь-якому місті. Тому дивишся на все це – воно і сумно, і складно, і до сліз – сини воюють, картини живуть, батько пише».
Сьогодні Олександр мріє про перемогу України, повернення додому синів та велику виставку своїх картин, але вже на центральній площі Ірпеня. А поки що вирішив навчати дітей та дорослих створенню колажів. Перший майстер-клас відбудеться у суботу, 6 квітня, в ірпінській бібліотеці.
Виставка ж Олександра Лисенка триватиме до 17 квітня.