В Ірпені збирають факти і свідчення для цифрового архіву війни (відео)
13 May 17:03, 2025
В Ірпінській громаді створюють цифровий архів війни. Інформація про усіх загиблих захисників і цивільних, хронологічний перебіг бойових дій, фото та відео того часу, а також свідчення очевидців – усе це буде розміщено на одному ресурсі. Сайт розробляють у формі інтерактивної мапи із позначками.
Софія Мартинюк, керівниця сектору з питань меморіалізації ІМР:
«Ми бачимо, що більшість захисників загинули саме в точках наших блокпостів, що свідчить, що саме ці місця обрані не даремно, щоби пам’ятати про ці ситуації. Всі локації ми узгоджуємо з побратимами, зі свідками цих подій, тому що родини часто не знають, де це сталось».
Створенням цифрового архіву займається сектор з питань меморіалізації відділу культури Ірпінської міськради. Зараз працюють над структурою і функціоналом сайту. Паралельно триває збір інформації. Кажуть, це найважча і найважливіша частина роботи.
Євгенія Антонюк, начальниця відділу культури, національностей та релігій ІМР:
«Чим більше людей принесуть нам свідчення, тим ця мапа буде більш наповнена, а значить більш достовірна».
Особливу увагу приділяють спогадам військових. Оскільки багато захисників Ірпеня зараз на фронті, їхні свідчення – на вагу золота.
Євгенія Антонюк, начальниця відділу культури, національностей та релігій ІМР:
«На жаль, є такі випадки, ось Наталка знімала інтерв’ю у своїх волонтерських проектах про полеглих хлопців, а ті хлопці, які давали інтерв’ю, вони теж уже, на жаль, загинули. І це дуже важливо, що людина при житті залишила свідчення про свого побратима. Тому нам дуже важливо, щоб особливо наші військові і ті цивільні, які мали відношення до роботи блокпостів, до роботи штабу, обов’язково надавали інформацію про те, що відбувалося»
Працівники сектору з питань меморіалізації просять усіх, хто володіє будь-якою інформацією про те, що відбувалося на блокпостах чи на вулицях Ірпінської громади навесні 22-го, має архівні фото або відео, звертатися безпосередньо до них чи писати на електронну пошту [email protected].
Наталка Шапар, головна спеціалістка сектору з питань меморіалізації ІМР:
«Хочеш, щоб твоя історія була оприлюднена, щоб ти зайняв своє місце в загальній історії України? Розкажи її, бо за тебе можуть розказати інші і це вже буде не твоя історія».
Також мешканців громади закликають не стояти осторонь у процесі меморіалізації, адже саме сьогодні формуються історичні повідомлення про російську агресію та воєнні злочини росіян наступним поколінням українців.
Софія Мартинюк, керівниця сектору з питань меморіалізації ІМР:
«Меморіалізація – це не є будівництво меморіалів. Це, в першу чергу, осмислення подій, закладання певних наративів і ідей, обговорених з громадою, які будуть комунікувати з нашим наступним поколінням. Ми запрошуємо усіх відвідувати заходи, зустрічі, обговорення, які ми ініціюємо, ділитися своєю думкою, адже дуже важливо, щоб це було не виключно моє бачення, чи пані Євгенії, чи інших наших фахівців. Це – наша спільна історія і будемо раді, якщо громада буде долучатися до цих процесів».