В Ірпінській міській бібліотеці відкрили виставку вишитих рушників Ганни Корженівської (відео)
27 Feb 15:30, 2025
Відомій ірпінській майстрині Ганні Корженівській – 85. З нагоди її ювілею в Ірпінській міській бібліотеці імені Рильського відкрили персональну виставку «Доля, вишита на рушнику». Вишивка припала до душі пані Ганні ще замолоду. Щоправда, як розповідає сама вишивальниця, тоді займатися творчістю було ніколи. Бо ж росла сиротою і треба було тяжко працювати. Батько загинув на фронті. А матір вивезли окупанти на роботу в Німеччину.
Ганна Корженівська, майстриня народної творчості:
«Працювала, не було коли вишивать. Тридцять років листоношею…. Не було коли. А так – обшивала, об’язувала своїх онуків. А тепер правнуків».
Майстриня каже, фундаментально взялася за вишивку, коли вийшла на пенсію. І от вже 33 роки з дня у день вишиває свою долю. Найперше пані Ганна береться розповідати про ікони. За цей час вона намережила їх аж 42. Думає, що саме ікони були міцним оберегом для її дому під час бойових дій в Ірпені.
Ганна Корженівська, майстриня народної творчості:
«Я в одну церкву віддала 26 ікон, а в Покровську – 2. Як приїхала з евакуації, побачила, біля мене згоріло три хати і дві времянки, а моя залишилася. І мої ікони, 18 ікон в хаті залишилися. І я в Покровську церкву усі ці ікони віддала».
Гордістю мистецького доробку Ганни Корженівської є також колекція вишитих рушників. Особливістю цих рушників є вишиті тексти і зображення, символи української культури та історії. Тут і «Несе галя воду», і «Хрущі над вишнями гудуть». А ще – вишиті молитви і багато інших оберегів.
Олена Циганенко, директорка Ірпінської міської бібліотеки ім. М. Рильського:
«Прирпіння наше дуже багате талановитими людьми. І письменниками, і художниками, і майстрами народної творчості. Ну а Ганна Степанівна, яка сьогодні відзначає свій 85-літній ювілей, вона така одна у нас майстриня вишивки. От саме ці вишиті рушники, вишиті ікони, серветки ми використовуємо на усіх наших святах: і День Конституції, І День Незалежності, і День міста Ірпеня. І люди із захопленням це дивляться».
Майстриня каже, вже й не порахує скільки чого і для кого навишивала. Знає усі вишивальні техніки. А у 78 років оволоділа однією із найскладніших – білим по білому.
Ганна Корженівська, майстриня народної творчості:
«Це полтавська, решетилівська техніка. Це треба висмикувати нитки, обшивати, потім зашивати».
Одразу після початку повномасштабної війни Ганна Корженівська відклала вишивку і стала волонтеркою. Нав’язала для захисників України аж 300 пар теплих шкарпеток. За непересічний талант, збереження народних традицій, примноження культурної спадщини та патріотизм майстриню нагородили Почесною грамотою виконавчого комітету Ірпінської міськради.
Євгенія Антонюк, керівниця відділу культури, національностей та релігій ІМР:
«Я Вам бажаю, щоб у вас не зникло бажання не тільки допомагати захисникам, а й дивувати нас, нашу молодь своїм творчим доробком, своєю вишивкою, і своїм очевидним прикладом як треба жити. Я знаю, що бібліотека завжди вас чекає, і завжди тут для вас відкриті двері».