Реклама

«Прихисток» – єднання українців заради життя

«Прихисток» – єднання українців заради життя

Галина Янченко,  ініціаторка проєкту «Прихисток»

Щодня хтось із українців втрачає своє житло, бо туди прилітає російський снаряд. Без домівок залишилися мільйони людей: кількість зареєстрованих ВПО, починаючи з 24.02.2022 року, за даними Мінсоцполітики зросла на 3 519 449 осіб. І ці цифри продовжують рости, адже за статистикою окупанти атакують цивільні об’єкти у 60 разів частіше, ніж військові.

Кожному, хто втратив дах над головою, потрібен прихисток. На жаль, держава фізично не має можливостей забезпечити новими оселями всіх і відразу. Тому для підтримки своїх згуртувалися самі українці: почали пропонувати безкоштовне житло тим, хто тікає від обстрілів.

Ідея “Прихистку” виникла 24 лютого, у перший день повномасштабного вторгнення. Моя родина, як і більшість українців, прокинулася від вибухів о 5 ранку. Відчуття складно описати словами: з одного боку, не вірилося, що сталося найгірше, з іншого – я відчувала велику відповідальність перед усіма нашими людьми як народний депутат і розуміла, що не маю права опускати руки. Я відразу поїхала до Верховної Ради, де ми швидко проголосували за оголошення воєнного стану. А потім разом з чоловіком та командою сіли думати, як допомогти людям.

Зрештою ми започаткували “Прихисток” – сайт, на якому кожен, хто втратив рідний дім або ж залишив його через російську навалу, може знайти безоплатне тимчасове житло. А кожен, хто готовий прихистити у своєму будинку переселенців, може розмістити відповідне оголошення.

У створенні ініціативи допоміг мій досвід роботи в Донецькій і Луганській областях у 2014-17 роках. Тоді було кілька великих хвиль біженців, які тікали з окупованої території. Втім відсутність доступного житла і труднощі з роботою змусили значну кількість переселенців повернутись в окупацію. Ми фактично втратили цих наших людей на 8 років. 

Розуміючи кількість внутрішньо переміщених осіб на той час, ми усвідомлювали, що після повномасштабного вторгнення ця цифра перевалить за 10 мільйонів . І кожному з них буде потрібне принаймні тимчасове нове житло. При цьому ми пам’ятали, що українці завжди єднаються і допомагають одне одному в найскрутніші часи. Тому така ініціатива як «Прихисток» стане справжнім порятунком для тих, хто залишився без даху над головою.

Сайт запустили буквально за одну ніч написали. Він був максимально простим і чимось нагадував дошку оголошень: одні люди пропонували прихисток, інші – могли знайти собі безкоштовне житло. В перший тиждень сайтом скористалось півмільйона осіб. Ми активно вдосконалювали сайт на основі відгуків користувачів. Щоб люди швидше знаходили потрібне житло, додали пошуковий фільтр: щодо кількості людей, яких готові прийняти, чи готові прихистити родини з дітьми, тваринками тощо. Також дали можливість поскаржитися на оголошення, якщо інформація в ньому не відповідає дійсності або якщо за прихисток просять гроші.

Вже за тиждень після запуску сайт працював не тільки в Україні, але й за кордоном. Ресурс “заговорив” 40 мовами. А з квітня «Прихисток» став офіційним національним проектом. В його рамках діє програма часткової компенсації комунальних послуг для тих, хто безкоштовно прихищає у своєму домі вимушених переселенців.

Упродовж усього опалювального сезону українці можуть отримати компенсацію в 900 гривень на місяць за розміщення кожної людини. Наприклад, прихистивши в себе сім’ю з 4 людей, отримаєте 3600 гривень. Цього вистачить, аби оплатити комунальні за місяць.

Щоб отримати кошти, потрібно зареєструвати своє житло на «Прихистку» та подати заяву до органів місцевого самоврядування. Важливо це зробити не пізніше наступного дня з моменту прийому переселенців, які вже мають статус ВПО. Також для отримання виплат у власника житла не має бути заборгованості по комуналці.

З початку війни «Прихистком» скористалися вже близько 4 мільйонів українців. Понад 760 тисяч українців подали заяви на компенсацію на сплату комунальних послуг. Для покриття витрат за цією програмою за березень-жовтень державою передбачено 967 147,16 тисяч гривень.

Сьогодні на сайті «Прихистку» – близько 16 тисяч оголошень: 13 тисяч в Україні та 3 тисячі за кордоном. Завдяки ініціативі, найбільшу кількість людей було розселено у перший місяць війни, коли окупанти увірвалися, зокрема, в Київську, Чернігівську та Сумську області. Українці тікали з багатьох регіонів.

Втім і сьогодні, цієї зими, понад 1 мільйон українців все ще потребують житла. Тому я закликаю всіх, у кого є вільний квадратний метр, забирати до себе вимушених переселенців.

Єдність і взаємопідтримка допоможе нам пройти цей тяжкий шлях до перемоги. Уявіть, скільки родин, мам із дітьми, літніх людей залишились через обстріли без житла? І скількох іще нам разом із вами треба прихистити, допомогти в біді? Бо стільки будинків і квадратних метрів житла, скільки зруйнували російські терористи, немає в деяких цілих країнах.

Тому вкотре звертаю увагу на нашу ініціативу «Прихисток»: заходьте на сайт, залишайте оголошення, якщо готові безкоштовно прихистити у себе вимушених переселенців. 


Джерело: «КиївВлада»

Підписуйтеся на Telegram-канал ITV — джерело актуальних новин Приірпіння й Київщини!

Підписуйтеся на Telegram-канал ITV — джерело актуальних новин Приірпіння й Київщини!