Сьогодні, 16 вересня, ірпінці відзначають день свого рідного міста. До дня міста-Героя Ірпеня Інформаційне агентство ITV склало свій ТОП-16 цьогорічних подій, що стали знаковими для міста.
1. Відкриття відбудованого ліцею № 3
Сьогодні, 16 вересня, у День міста в Ірпені відкриють відбудований ліцей №3. Це найбільш постраждалий навчальний заклад громади. Допомогли його відновити UNICEF, БФ «Жовто-Блакитні Крила» та ГО «Епіцентр дітям» спільно з компанією «Епіцентр».
2. Відкриття відбудованого дитячого садка «Рута»
На День Незалежності України в Ірпені відкрили відбудований дитсадок «Рута». Будівельні роботи повністю профінансував уряд Литви. На відкриття дистадка в Ірпінь завітав Президент Литви Гітанас Науседа.
3. Початок відбудови приватного сектору на вулицях Багірова та Гостомельське шосе
Приватний сектор на вулицях Багірова та Гостомельському шосе сильно постраждав під час бойових дій у місті. 80 будинків були сильно пошкоджені або повністю знищені. Наразі увесь мікрорайон відбудовують за єдиним комплексним проєктом. До того ж, на початку вересня почали капітальний ремонт і дороги поруч.
4. Початок відбудови «Ірпінських липок-1»
Саме цей будинок став «символом» зруйнованого Ірпеня. Сюди привозили усі делегації, щоб показати іноземцям наслідки російської агресії. Спочатку будинок планували демонтувати. Але згодом визнали придатним для відбудови. Будівельні роботи почалися тільки на початку вересня. Відновити «Ірпінські Липки-1» планують за два роки.
5. Початок будівництва нового дитсадка «Веснянка»
Будівля дитсадка «Веснянка» послугувала Ірпеню 101 рік. До того ж, під час бойових дій у місті сюди прилетів російський снаряд, який пошкодив будівлю. Тож було прийнято рішення — повністю демонтувати будівлю, а на її місті побудувати нову. Днями будівельники вже демонтували старе приміщення та почали будівництво нової.
6. Виділення 120 млн гривень Світового банку на добудову медцентру в Ірпені
Ірпінський медичний центр, що на вулиці Садовій, буде добудовано в межах проєкту Міністерства охорони здоров’я «HEALUkraine». Його фінансує Світовий банк та Банк розвитку Ради Європи. На добудову медичного центру, який так і не встигли відкрити до війни, виділили 120 мільйонів гривень.
7. Збір 600 тисяч євро Андрієм Шевченком на відбудову стадіону «Чемпіон»
Амбасадор UNITED24, відомий українських футболіст Андрій Шевченко у листопаді 2022 року оголосив масштабний збір на відбудову ірпінського стадіону «Чемпіон». До збору Андрія Шевченка долучилися футбольні клуби «Мілан» та «Шахтар». А також компанія «Parimatch Ukraine». За чотири місяці їм вдалося зібрати 600 тисяч євро на відновлення стадіон «Чемпіон».
8. Відкриття памʼятника «Спротив»
На День Незалежності України в Ірпені відкрили пам’ятник присвячений захисникам міста, які чинили спротив російським окупантам. Такий символічний подарунок містянам зробило Товариство «Відважних». Скульптуру встановили у самому центрі міста.
9. Прем’єра фільму «Форпост Ірпінь»
До річниці визволення Ірпеня від російських окупантів вийшов фільм «Форпост Ірпінь». У фільмі описуються події, що відбувалися в Ірпені у лютому-березні 2022 року. Основою фільму стали відеоматеріали, зняті на мобільні телефони безпосередніми учасниками подій. «Форпост Ірпінь» створено на основі книги-хронології “Битва за Ірпінь” Петра Щербини.
10. Перейменування на честь українських митців 29 вулиць, які носили імена російських діячів
Більше року в Ірпені тривали дискусії та суперечки з приводу перейменування вулиць, які носили імена російських поетів, письменників, військових. Врешті на 30-й сесії Ірпінської міськради ухвалили рішення про присвоєння нових назв 29-ти вулицям та провулкам.
11. Виділення пів мільйона євро португальським містом Кашкайш на добудову і відновлення дитсадка «Віночок»
Португальське місто-побратим Ірпеня виділило 500 тисяч євро на добудову дитсадка «Веснянка», що на вулиці Київській в Ірпені. Цей дитячий садочок почали будувати ще до війни, відкриття зірвало повномасштабне вторгнення. Під час бойових дій у місті будівля постраждала, але завдяки підтримці Кашкайшу будівлю вже майже добудували та планують відкрити у жовтні цього року.
12. Створення 8 нових муралів, серед них 2-х рекордних за розмірами
За останній рік в Ірпені створили 8 нових муралів. Два із них мають рекордні розміри. Найбільша репродукція картини Тараса Шевченка «Катерина» з’явилася на будівлі Податкової у самому центра міста, а поруч розмістився найбільший літературний мурал в Україні.
13. Відкриття сучасного зоопритулку ГО «Зоопатруль»
У березні цього року в Ірпені відкрили перший в Україні зоопритулок європейського зразка. Його збудувала громадська організація «Зоопатруль».
14. Передача Національній поліції зброї з Маямі
У серпні до Ірпінського відділку поліції доставили конфісковану зброю з США. Її правоохоронцям передали колеги з міста-побратима Ірпеня — Маямі. Загалом ірпінські правоохоронці отримали 101 одиницю стрілецької зброї.
15. Висока оцінка темпів відбудови Ірпеня телеканалом СNN
Після деокупації Ірпеня міста почало активно відновлюватись. Темпи відбудови міста вразили журналістів американського каналу CNN. Про вражаюче відновлення Ірпеня ведуча телеканалу розповіла у березні 2023 року.
16. Початок будівництва найбільшого в Україні котеджного містечка О.Краса (800 будинків)
О.Краса — найбільше в Україні котеджне містечко. Фактично — це створення нового міста в місті біля річки.