Ірпінь поділився досвідом відбудови на форумі «Відбудова в дії 2.0» (відео)
15 Feb 16:33, 2024
Як залучити благодійників, донорів та бізнес до відновлення пошкоджених громад. Про це говорили на форумі-практикумі «Відбудова в дії 2.0». Своїм досвідом у цій справі, зокрема, поділилися й представники Ірпеня. Модератор однієї із панелей – співзасновник Фонду відновлення Ірпеня Володимир Карплюк – наголосив: на сьогодні із проблемою відбудови громади залишаються сам на сам.
Володимир Карплюк, співзасновник Фонду відновлення Ірпеня, голова Інвестради міста:
«Ви маєте розуміти одну важливу історію: ви зі своїми проблемами, які є у вашій зруйнованій територіальній громаді, нікому не потрібні. З цим ви маєте змиритися і чітко усвідомити. І як тільки ви змиритеся і усвідомите, ви зрозумієте, що допомогу вам ніхто не принесе, і ви маєте шукати її самі».
Крім того, громади, які перебувають, так би мовити, в тіні, навряд чи отримають потужну фінансову допомогу для відбудови. Про себе потрібно гучно і безупинно говорити – каже ще одна представниця Ірпеня Зоряна Тихончук.
Зоряна Тихончук, креативна директорка Irpin Reconstruction Summit:
«Якщо в громаді багато руйнувань, багато насущних питань, які потрібно вирішувати, то витрачати кошти на PR-просування, на такі департаменти, які будуть займатися розвитком міжнародної комунікації, здається ніби не на часі. Але якщо не буде цього департаменту, а найкраще, це те, що ми пропонуємо, не буде залучена організація, яка вже має напрацювання, яка вже має список тих міжнародних організацій, міст, фондів, майданчиків, на які треба тиснути, в які треба звертатися, то результату, на жаль, не буде».
Обговорили і проблеми, з якими найчастіше стикаються громади під час відбудови житлового фонду. Наприклад, у Бородянці, яка дуже сильно постраждала внаслідок бойових дій, таких проблем вистачає.
Ірина Захарченко, в.о. Бородянського селищного голови:
«Ми зіштовхнулися, в першу чергу, з тим, що у нас не було елементарно сформовано земельні ділянки під багатоповерхівками, адмінбудівлями. Про яке проєктування могла йти взагалі мова? Ми почали з того, що почали формувати земельні ділянки, тільки потім ми почали проєктувати. Сьогодні у нас проблема в тому, що ми безкінечно корегуємо ці проєкти, адже до квартир дуже багато не було у нас доступів і сьогодні ми виявляємо все нові і нові проблеми».
У підсумку дійшли висновку, що відбудовуючи громаду, сидіти склавши руки і просто чекати допомоги – не вийде. Тільки тим громадам, які активні і наполегливо працюють, будуть допомагати.
Ярослав Ященко, директор виставки «Kyiv Build», співголова проєкту «Rebuild Ukraine»:
«Громада має бути активною, у неї мають бути проєкти, прорахунки, кошториси – саме це шукають міжнародні партнери. Скажімо так, сліз уже було багато. Зараз вони хочуть бачити конкретику. Вони хочуть бачити план, скільки це їм буде коштувати. Якщо громада їм про це конкретно каже, вони готові на це йти».
Сергій Канюра, начальник управління інфраструктурного розвитку, інвестицій та ЖКГ ІМР:
«Та громада, яка показує, що їй дійсно потрібна допомога, вона стукає у всі можливі двері – таким громадам рано чи пізно будуть допомагати, бо саме ми в Ірпені починали у 2022 році з цього».